Устойчиво използване

Устойчивото използване на електрическа енергия е ключов аспект от стратегията за устойчиво развитие на Технически университет – София, тъй като производството на електрическа енергия е основният източник на емисии на парникови газове в регионален и световен мащаб.

Цели

В плана за устойчиво развитие в сектор електроенергия Технически университет – София се стреми да осигури баланс между потребността от енергия и въздействието от нейното производство върху околната среда.

Мерки

Мерките, които са приложими за постигане на този баланс, включват едновременно намаляване на консумацията и увеличаване на потреблението от източници с нулеви емисии, като слънчеви, вятърни, водни и ядрени електроцентрали.

Намаляване на емисиите на парникови газове от производството на електрическа енергия

Поставени цели

Намаляване на емисиите

Намаляване на емисиите на парникови газове от потреблението на електрическа енергия в Технически университет – София с 40% до 2030 г. (спрямо базова година 1990 г.)

Повишаване на осведомеността

Повишаване на осведомеността, ангажираността и личния принос сред студентите, академичния и административния персонал

Намаляване на емисиите на парникови газове
0

Предвидени дейности

за постигане на целите

Намаляване на консумацията

Въвеждане на мерки за намаляване на консумацията като: модернизиране на осветителните системи с енергийно ефективни LED източници, инсталиране на сензори за движение за автоматично изключване на осветлението и оборудването, когато не се използват и насърчаване на енергийно ефективни практики сред потребителите.

Промени в поведението

Насърчаване на промени в поведението и навиците на студентите, академичния и административния персонал на Технически университет – София с цел намаляване на индивидуалното потребление на електрическа енергия, като използването на естествена светлина и вентилация, електрически кани за топла вода, вместо електрически котлон и др.

Система за отчитане на напредъка

В рамките на изпълнението на стратегията за устойчиво развитие Технически университет – София ще въведе система по конкретни показатели за отчитане на напредъка и ефективността на стратегията за устойчиво развитие в сектор електрическа енергия.

Партньорства

Технически университет – София ще продължи да поддържа и ще изгражда нови партньорства с други организации, които се ангажират с устойчивостта, включително държавни агенции, организации с нестопанска цел и частни компании.

Комплексна оценка

Извършване на комплексна оценка върху консумацията на електрическа енергия от различните структури на Технически университет – София за идентифициране на областите с високо потребление на електроенергия.

Зелена енергия

Проучване на възможности за доставка или собствено производство на електрическа енергия от беземисионни източници.

Интелигентни системи за управление

Поетапно въвеждане на интелигентни системи за управление на консумацията на електроенергия в сградите.

Соларно осветление

Изграждане на соларно осветление за откритите площи.

Изграждане на собствена инфраструктура с беземисионни източници на електрическа енергия

Поставени цели

Производство на електроенергия от ВЕИ

Изграждане на собствена инфраструктура със соларни системи за производство на електрическа енергия за нуждите на
Технически университет – София

Предвидени дейности

за постигане на целите

Извършване на проучване

Извършване на проучване за потенциала за инсталиране на слънчеви панели в кампуса (в т.ч. общежития и столове), включващо анализ на наличното пространство, ориентация, засенчване и потребление на енергия.

Разработване на политика

Разработване на политика за насърчаване на използването на слънчевата енергия и определяне на целева стойност за дяловото участие на генерирана от слънчева енергия електроенергия към общия микс от доставки за нуждите на Технически университет – София.

Източници на финансиране

Идентифициране на потенциални източници на финансиране, като безвъзмездно финансиране, заеми или споделено финансиране чрез различни форми на партньорства.

Инсталиране на фотоволтаични системи

Инсталиране на слънчеви фотоволтаични панели на идентифицираните подходящи места в кампуса, като покриви на сгради, тревни или асфалтови наземни площи или чрез изграждане на слънчеви навеси за автомобили.

Система за мониторинг

Внедряване на система за мониторинг на генерирането и потреблението на електрическа енергия и идентифициране на възможности за оптимизация и подобрения на ефективността.

Поетапен ръст

Периодично увеличаване на използването на слънчева енергия чрез добавяне на нови слънчеви фотоволтаични панели.

Да бъдем устойчиви заедно!