Устойчиво развитие
„Да преобразим нашия свят: Програма за устойчиво развитие до 2030 г.”
На 25 септември 2015 г. в Ню Йорк по време на Срещата на върха по устойчивото развитие в рамките на ООН бе приет Дневният ред за развитие след 2015 г. „Да преобразим нашия свят: Програма за устойчиво развитие до 2030 г.” Документът бе одобрен от всичките 193 държави членки на ООН, включително и България. Програмата се състои от пет части и в нея са изброени и формулирани 17 Цели за устойчивото развитие (Sustainable Development Goals – SDGs), като към всяка една от тях има и подцели, които са общо 169.
Като основен акцент в Програмата са изведени най-острите проблеми на развиващите се страни, свързани с преодоляването на крайната бедност, глада, болестите и др., към които са добавени и въпроси, свързани с опазването на околната среда, постигането на устойчиво икономическо развитие и потребление, изграждането и функционирането на демократични институции, елементи по спазването на правата на човека, равенството на половете и други.
Цели
Чрез изпълнение на програма, която е в съответствие с Целите за устойчиво развитие, университетите могат да допринесат за глобалните усилия за справяне с някои от най-належащите предизвикателства в света.
Технически университет – София
Технически университет – София извърши самооценка за собственото си влияние върху постигането на дефинираните цели, като идентифицира различните налични мерки и дейности от работата си в две категории: индиректно и директно въздействие.
Възможности за въздействие
Технически университет – София
и възможностите за постигане на седемнадесетте цели на устойчивото развитие
Индиректно въздействие
Установено е индиректно въздействие от страна на Технически университет – София върху постигането на 7 от седемнадесетте цели за устойчиво развитие чрез различни типове научни активности като публикуване на научни статии, научна литература и учебници, ръководене и участие на научноизследователски проекти и проекти с бизнеса.
Директно въздействие
Съгласно самооценката на Технически университет – София относно неговата роля в постигането на седемнадесетте цели, пряко въздействие чрез директно влияние се оказва върху постигането на 8 от целите за устойчиво развитие.
Директно въздействие
на Технически университет – София
върху постигането на седемнадесетте цели за устойчиво развитие
Осигуряване на здравословен живот и насърчаване благосъстоянието на всички във всяка възраст
Технически университет – София всяка година осигурява безплатни медицински прегледи за всички свои служители с цел профилактика. Всички разходи се покриват от бюджета на университета.
Осигуряване на приобщаващо и справедливо качествено образование и насърчаване на възможностите за обучение през целия живот за всички
Приемът на студенти е общ, няма диференциация по пол, а класирането се извършва по обективен критерий – постигнат максимален бал.
В Технически университет – София е осигурен равен достъп до образование за всички посочени от ООН групи. Съществува финансиране за стимулиране и подпомагане на образователния процес на хора с увреждания и в неравностойно положение.
В учебните курсове на някои от специалностите в Технически университет – София, в рамките на различни учебни програми, се провежда обучение по теми, свързани с устойчиви технологии.
Постигане на равенство между половете и осигуряване на възможности за всички жени и момичета
Постигната е устойчивост при премахването и предотвратяване на всякакви форми на дискриминация на жени и момичета.
Предоставени са равни възможности за професионално развитие.
Стимулиране на траен, приобщаващ и устойчив икономически растеж, пълноценна и продуктивна заетост и достоен труд за всички
В Технически университет – София се осигурява равно заплащане за равностоен труд.
Постигната е устойчивост по отношение на защита на правата на служителите.
Намаляване на неравенството между и в рамките на държавите
Техническият университет в София насърчава както развитието, така и участието в управителните органи на всички посочени от ООН групи.
Предприемане на спешни действия за борба с изменението на климата и неговите последици
В учебните курсове на някои от специалностите в Технически университет – София, в рамките на различни учебни програми, се провежда обучение по теми, свързани със смекчаване на изменението на климата, адаптиране, намаляване на въздействието и ранно предупреждение.
Насърчаване на мирни и приобщаващи общества за устойчиво развитие, осигуряване на достъп до правосъдие за всички и изграждане на ефективни, отговорни и приобщаващи институции на всички равнища
Осигурено е отзивчиво и приобщаващо участие и представително вземане на решения на всички нива.
Осигурен е обществен достъп до информация и защита на основните свободи в съответствие с националното законодателство и международните споразумения.
Технически университет – София насърчава и налага недискриминационна политика.
Укрепване на средствата за изпълнение и възобновяване на глобалното партньорство за устойчиво развитие
Технически университет – София поддържа и създава нови партньорства с научни, индустриални, търговски, неправителствени и др. организации в областта на устойчивите технологии.